Mbrojtja e montimit të motorit "Priory"
Anonim

Makinat e reja vendase tejkalojnë ndjeshëm modelet e mëparshme, të modës së vjetër AvtoVAZ për sa i përket cilësisë dhe dizajnit. Rezistenca e lartë ndaj konsumit dhe aftësia e shkëlqyeshme ndër-vend i bëjnë ato të njohura në tregun e sotëm të automobilave.

Çdo makinë ka nevojë për kujdes të veçantë. Drejtuesit e automjeteve duhet të kujdesen për integritetin e komponentëve, dhe veçanërisht për sigurinë e motorit. Gropat, vrimat dhe gurët mund të shkatërrojnë motorin. Për të parandaluar që kjo të ndodhë, kujdesuni për mbrojtjen e motorit Priora. Në artikullin tonë, ne do të studiojmë qëllimin për të cilin bëhet kjo, do të shqyrtojmë llojet e mbrojtjes dhe instalimin e saj.

Çfarë ju nevojitet

Mbrojtja e motorit "Lada Priora"

Përveç mbrojtjes së motorit nga dëmtimet mekanike, ato gjithashtu parandalojnë vjedhjen e makinës duke e bërë të vështirë hyrjen në tela. Kur hyjnë në një makinë, kriminelët kafshojnë telin që kalon nga bateria në alarm dhe ndodhet afër fundit. Me mbrojtje të zgjedhur mirë, kjo do të jetë problematike.

Ku është mbrojtja e karterit?

Ku është mbrojtja e karterit

Vendndodhja e tij ndoshta është e njohur për të gjithë. Mbrojtja parësore e motorit është montuar nën pjesën e poshtme të motorit të makinës dhe është projektuar për të garantuar sigurinë e tij. Për shumë marka të huaja makinash, mbrojtja e fabrikës është instaluar në të gjithë pjesën e poshtme. Kjo do të thotë, ai fillon të shkojë nga motori dhe përfundon vetëm në pjesën e pasme, duke mbrojtur si kutinë e marsheve me boshtin e kardanit dhe kutinë e marsheve. Në rast dëmtimi mekanik, mbrojtja merr mbi vete të gjithë forcën e goditjes dhe në këtë mënyrë deformohet.

Mbrojtja parësore e motorit: pikat kryesore

Muroja të tilla janë fletët e paletave që montohen në fund të makinës, drejtpërdrejt nën motor, në mënyrë që ajrimi i karterit të jetë i hapur. Duke marrë parasysh gjendjen e rrugëve shtëpiake, është e rëndësishme të kujdeseni për montimin e mbrojtjes së motorit Priory, pasi përndryshe veshja e njësisë së energjisë do të ndodhë shumë më shpejt. Prandaj, shumë prodhues bëjnë mburoja për makina nga lidhjet metalike.

Kjo pjesë është montuar duke përdorur mbërthyes të veçantë. Mburojat nuk kanë nevojë të hiqen për të ndërruar vajin, sepse pajisja mbrojtëse duhet të ketë vrima të veçanta me priza.

Rregullat për zgjedhjen e mbrojtjes motorike

Mbrojtja e karterit të motorit "Priora"

Tregu modern i aksesorëve të automobilave është i tejmbushur me opsione të përballueshme për mburoja mbrojtëse. Ju mund të gjeni mostra të çelikut, çelikut të pandryshkshëm dhe materialeve të përbëra. Produkte të tilla kanë edhe disavantazhe edhe avantazhe.

Mbrojtje e përbërë nga karbonikartera "Priora" konsiderohet më praktike dhe e besueshme për shkak të forcës së lartë, lehtësisë dhe rezistencës ndaj substancave agresive. Disavantazhi kryesor i mburojave të tilla është kostoja e tyre e lartë.

Opsioni më i përballueshëm është mbrojtja e motorit VAZ "Priory", i cili është prej çeliku. Mburoja të tilla i rezistojnë në mënyrë të përkryer goditjeve të përsëritura, por ato kanë një peshë të mirë. Çmimi i produkteve të tilla është i ulët. Struktura mbrojtëse e bërë nga çelik inox është e krahasueshme në kosto me pjesët e bëra nga aliazh alumini. Mbrojtja e fabrikës, e cila është instaluar në një makinë shtëpiake, është bërë më shpesh prej plastike të qëndrueshme. Sigurisht, një aksesor i tillë nuk do të jetë në gjendje të mbrojë plotësisht nga një goditje e fortë. Përveç kësaj, fragmentet plastike mund të deformojnë zorrët e sistemit të ftohjes, instalimet elektrike, etj.

Kërkesa më e rëndësishme për vetitë mekanike të mburojave është që mbrojtja duhet të marrë përsipër dhe të shuajë energjinë e lartë të goditjes, e cila drejtohet drejtpërdrejt te motori. Për më tepër, ajo vetë nuk duhet të deformohet intensivisht dhe të mos lejojë që trupi i makinës të përkulet. Ngurtësia e llogaritur e mburojave për mbrojtjen e motorit duhet të jetë e tillë që të deformohet nga çdo ndikim vetëm në madhësinë e hapësirës midis tij dhe motorit. Mesatarisht, kjo shifër nuk duhet të kalojë 3 cm.

Përveç një ngurtësie të caktuar, mbrojtja e motorit Priory duhet të ketë forcë, e cila do të lejonte shmangien e dëmtimit të karterit të motorit kur godet ndonjë pengesë. Dhe një kërkesë më e rëndësishme është masa e mbrojtjes së motorit. Pesha e mburojësnuk duhet të mbingarkojë boshtin e përparmë të makinës, por gjithashtu të jetë i mjaftueshëm për të siguruar forcë të lartë. Pesha optimale sot konsiderohet të jetë nga 7 deri në 15 kg.

Kur duhet ndryshuar mbrojtja e karterit?

Ndryshimi i mbrojtjes së karterit është i nevojshëm kur deformime të forta, për shkak të të cilave ndikimi i radhës mund të dëmtojë pjesën e poshtme të motorit të makinës suaj. Pas pasojave të tilla, nuk ka kuptim të përdorni makinën, sepse motori do të dështojë plotësisht në vetëm 10-15 minuta.

Procesi i instalimit të mbrojtjes

Instalimi i mbrojtjes së motorit "Lada Priora"

Le të shqyrtojmë më në detaje procesin e montimit të mbrojtjes së motorit. Në fakt, kostoja e instalimit të mbrojtjes është e ulët - nga 1000 rubla. Nëse kontaktoni specialistët e një servisi, atëherë sigurohuni që instalimi i mbrojtjes në makinën tuaj do të bëhet me efikasitet dhe në një kohë të shkurtër. Ju do të duhet vetëm të zgjidhni se cilin mbrojtje motori do të dëshironit për makinën tuaj.

Mund ta instaloni edhe vetë mbrojtjen e motorit Lada Priory. Për ta bërë këtë, duhet ta vendosni makinën në një vrimë shikimi ose në një ashensor makine. Nga mjetet do t'ju duhet një grup kokash prizë, një çelës rrotullues, grafit ose lubrifikant tjetër të ngjashëm. Është mjaft e mundur të instaloni vetë mbrojtjen e motorit, pa përfshirë një numër të madh punëtorësh. Kohëzgjatja e procesit të bashkëngjitjes së kësaj pjese është 30 minuta.

Mbrojtja e motorit "Prior"

Procedura:

1. Çmontoni të rregulltboot.
  2. Hiqni dadot dhe bulonat nga krahët e pasme të pezullimit.
  3. Hiqni bulonat e përparme të kllapave që sigurojnë mbajtëset.
  4. Vendosni pjesën e pasme të mbrojtëses mbi bulonat e pasme të krahut.
  5. Përpara, lidhni mbrojtjen në bulonat standarde të montimit të kllapave.
  6. Shtrëngoni fort fijet lidhëse.

Mbrojtja është vendosur në katër pika. Ju lutemi vini re se fiksimi i mburojave të bëra nga materiale të ndryshme mund të ndryshojë. Ekspertët rekomandojnë të zgjidhni ato opsione që kanë lidhës të besueshëm. Mbrojtja e motorit Priory e ekzekutuar gabimisht zvogëlon sigurinë e funksionimit të makinës, në veçanti, duke ndërhyrë me elementë të tjerë të trupit.